Otrivin 0,05 %, nosová roztoková instilácia

Rýchlo uvoľní upchatý nos. Účinky jednej dávky lieku Otrivin sa začnú prejavovať po niekoľkých minútach a trvajú až 12 hodín. Kombinácia zvlhčujúcich látok chráni podráždenú nosovú sliznicu a pomáha predchádzať jej suchosti a podráždeniu.

Otrivin 0,05 %, nosová roztoková instilácia
 • rýchlo uvoľní upchatý nos
 • zvlhčuje a upokojuje nosovú sliznicu
 • až 12-hodinový účinok
 • pre deti od jedného roka

Spôsob použitia

Otrivin 0,05 % je určený pre deti od 1 do 11 rokov pod dohľadom dospelých. Nepoužívajte jej u detí mladších ako 1 rok.
Deti od 1 do 5 rokov: Aplikuje dospelý. / Pod dohľadom dospelej osoby. 1 až 2 kvapky do každej nosnej dierky raz až dvakrát denne. Medzi dávkami dodržujte interval 8 až 10 hodín. Neprekračujte celkom 3 aplikácie do každej nosovej dierky.
Deti od 6 do 11 rokov: 2 až 3-krát denne: 2 až 4 kvapky roztoku do každej nosovej dierky. Neprekračujte celkovo 3 podania denne do každej nosovej dierky.

 1. Vyčistite a utrite dieťaťu nos.
 2. Dostatočne mu zakloňte hlavu.
 3. Nakvapkajte prípravok do nosovej dierky. Ak sa aspoň časť kvapky dostala do nosa, nepodávajte znova kvapku.
 4. Nechajte dieťaťu hlavu krátky čas zaklonenú tak, aby sa kvapky mohli rozprestrieť v nose. Opakujte v druhej nosovej dierke.

Prípravok by sa nemal používať dlhšie ako 10 po sebe nasledujúcich dní. Ak sa do 10 dní nebude Vaše dieťa cítiť lepšie alebo ak sa Vám priťaží, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Aby sa zabránilo prípadnému šíreniu infekcie, smie každé balenie používať len jedna osoba.

Neprekračujte odporúčanú dávku predovšetkým u detí a starších ľudí.

Otrivin nie je určený na podanie do očí alebo do úst.

Informácie o lieku

Kedy Otrivin 0,05 % použiť

Detské nosové kvapky Otrivin 0,05 % sa používajú pri upchatom nose v dôsledku prechladnutia, pri sennej nádche či inej alergickej rinitíde a pri sinusitíde. pomáhajů pri odvádzaní sekrétu pri zápale prínosných dutín. Nosové kvapky pre deti Otrivin 0,05 % sa tiež používa ako pomocná liečba pri zápale stredného ucha a na uľahčenie rinoskopie.

Bezpečnostné opatrenia

Otrivin 0,05 % sa nesmie používať u detí mladších ako 1 rok.

Nepoužívajte Otrivin:

 • ak je Vaše dieťa alergické na xylometazolíniumchlorid alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku;
 • ak Vaše dieťa nedávno podstúpilo operáciu v oblasti nosohltana (operácia mozgu vykonávaná nosom alebo ústami);
 • ak má Vaše dieťa glaukóm s úzkym uhlom (zelený zákal, zvýšený tlak v očiach);
 • ak má Vaše dieťa chronický zápal nosovej sliznice s veľmi suchou nosovou sliznicou (rhinitis sicca alebo atrofická rinitída).

Podobne ako iné lieky na odstránenie pocitu upchatého nosa, ani Otrivin sa nemá používať nepretržite dlhšie ako 10 dní.

Pred použitím Otrivinu povedzte svojmu lekárovi, ak Vaše dieťa trpí na:

 • vysoký krvný tlak,
 • ochorenie srdca a ciev,
 • nadmernú činnosť štítnej žľazy,
 • cukrovku,
 • feochromocytóm (nezhubný nádor drene nadobličiek, ktorý produkuje vysoké hladiny adrenalínu a noradrenalínu, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku),
 • keď užívate alebo ste v predchádzajúcich dvoch týždňoch užívali/a niektoré antidepresíva známe ako inhibítory monoaminooxidázy (IMAO).

Otrivin môže u veľmi citlivých pacientov spôsobiť poruchy spánku, nevoľnosť a tras. Obráťte sa na lekára, ak Vás takéto príznaky obťažujú.

Otrivin obsahuje nekryštalizujúci sorbitol 70%. Ak Vám lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, poraďte sa s ním, ako začnete Otrivin používať.

Nepoužívajte Otrivin, ak ste tehotná. Ak dojčíte, poraďte sa so svojím lekárom.

Ďalšie informácie

Uchovávajte mimo dosahu detí. Nepoužívajte po uplynutí použiteľnosti uvedenej na obale.

Zloženie

Otrivin 0,05 % obsahuje xylometazolini hydrochloridum 0,5 mg v 1 ml roztoku. Jedna kvapka obsahuje 0,0125 mg liečivej látky.
Ďalšie zložky sú: dihydrát dihydrogénfosforečnanu sodného, dodekahydrát hydrogénfosforečnanu sodného, dinátriumedetát, benzalkóniumchlorid, sorbitol 70 %, hypromelóza, chlorid sodný, čistená voda.

Nežiaduce účinky Podobne ako všetky lieky, môže mať aj Otrivin nežiaduce účinky, ktoré sa neprejavia u každého. Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru.Pre úplné informácie pozri písomnú informáciu na nižšie uvedenom linku.

Stiahnuť informácie o produkte