Najčastejšie otázky

Aj keď obe ochorenia spôsobujú vírusy, majú prechladnutie a chrípka odlišné príznaky. Príznaky chrípky zvyčajne prichádzajú náhle, zatiaľ čo príznaky prechladnutia sa prejavujú pomalšie.

Príznaky prechladnutia sa často začínajú škrabaním v hrdle. O jeden alebo dva dni zvyčajne prechádzajú na nosové príznaky a kongesciu spolu s kašľom. Horúčka nie je u dospelých bežná, môžete však mať mierne zvýšenú teplotu. Pri prechladnutí majú horúčku skôr deti.

Príznaky chrípky nastupujú rýchlejšie než príznaky prechladnutia. Medzi príznaky chrípky patria horúčka, škrabanie v hrdle, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, únava, kongescia a kašeľ. Väčšina príznakov chrípky sa za dva až štyri dni postupne zlepší. Nie je nič nezvyčajné, že sa človek necíti dobre týždeň alebo aj dlhšie. Chrípka zvyčajne nie je spojená s hnačkou a vracaním, aspoň nie u dospelých. Tieto príznaky sa objavujú pri črevnej chrípke, čo je populárne, avšak nepresné označenie gastroenteritídy.

Väčšina ľudí zvyčajne prechladne dvakrát až štyrikrát za rok. Deti trpia na chrípku obyčajne častejšie než dospelí, pretože si ešte nevytvorili dostatočnú imunitu.

Prechladnutie spôsobujú vírusy. Antibiotiká pôsobia len proti baktériám a nie vírusom. Časté zbytočné užívanie antibiotík môže ohrozovať zdraviu prospešné baktérie v tráviacom trakte a môže viesť k vzniku rezistencie voči antibiotikám.

Deti s pribúdajúcim vekom prechladnú menej často, pretože ich imunitný systém silnie. Prechladnutie je zvyčajne častejšie v chladných mesiacoch, keď sú deti v miestnostiach a v užšom kontakte s ostatnými deťmi.

Na prechladnutie nie je žiadny liek. Najlepšie, čo môžete urobiť, je liečiť príznaky, aby Vaše dieťa bolo opäť čo najskôr v poriadku. Príznaky sú zvyčajne prvé dva až tri dni horšie a potom začínajú ustupovať.

Príznaky prechladnutia možno liečiť analgetikami/antipyretikami, ako je napr. paracetamol, na zmiernenie bolesti hlavy a horúčky.

Otrivin predstavuje radu prípravkov so špeciálnym zložením na uvoľnenie upchatého nosa pri prechladnutí, sennej nádche a alergickej nádche u detí.

Na prechladnutie nie je žiadny liek. Môžete však liečiť príznaky:

 • Pite veľa tekutín (vynechajte nápoje s kofeínom, napr. kávu, čaj a kolu), aby sa uľahčilo odtekanie hlienu.
 • Pastilkami alebo sprejom zmiernite bolesť v hrdle.
 • Dekongestíva môžu podporiť stiahnutie rozšírených ciev v nose.
 • Prírodné nosové spreje na báze hypertonického roztoku morskej soli možu pomôcť uvoľniť príznaky upchatého nosa a možno ich používať takmer neobmedzene.
 • Na zníženie horúčky užite napr. liečivé prípravky s obsahom paracetamolu.
 • Pri miernom kašli pomôže voda a ovocné šťavy alebo sirupy na kašeľ.
 • Vyhýbajte sa zafajčeným priestorom.

Rozhodnutie závisí od Vás. Zvážte to. Pokiaľ ste chorý/á, bude pre Vás ťažké pracovať a podávať výkony na Vašej zvyčajnej úrovni. Okrem toho vystavíte infekcii aj ostatných ľudí vo Vašom okolí, najmä v prvých dvoch dňoch prechladnutia, keď ste najväčším zdrojom infekcie. Tým, že zostanete doma, keď ste chorý/á, pomôžete zastaviť šírenie nákazy.

Mali by ste vziať do úvahy ešte ďalšiu vec. Snaha fungovať normálne namiesto toho, aby ste zostali doma, môže viesť k zhoršeniu Vášeho stavu, čo môže vyžadovať ešte ďalší čas na uzdravenie.

Stručne povedané, nie. Jediný spôsob, ako možno chytiť nádchu, je nakaziť sa vírusom. Tak prečo ľudia častejšie ochorejú v zime? Na to nie je jednoznačná odpoveď. Ale keď je vonku chladno, ľudia trávia viac času spolu v uzavretých priestoroch, kde sa môžu vírusy ľahko roznášať.

Takisto je dokázané, že sa ľahšie prenášajú v suchom vzduchu – presne v takých podmienkach, ktoré vzniknú, keď sa zapne kúrenie. Aj tak, bez ohľadu na teplotu, sú príčinou prechladnutia vírusy, a nie priamo vonkajšia teplota.

Slovo alergia sa používa na označenie reakcie, ktorú organizmus vyvinie voči určitej potravine alebo látke v prostredí. Väčšina látok spôsobujúcich alergie nie je škodlivá a nemá žiadny vplyv na ľudí, ktorí nie sú alergickí.

Akákoľvek látka, ktorá spúšťa alergickú reakciu, sa nazýva alergén. Medzi najčastejšie alergény patria:

 • peľ,
 • roztoče v domácom prachu,
 • látky obsiahnuté vo zvieracej srsti,
 • domáce zvieratá,
 • niektoré potraviny.

Alergia vzniká, keď imunitný systém organizmu reaguje na alergén, ako keby predstavoval ohrozenie, podobne ako infekcia. V reakcii nazývanej imunitná odpoveď produkuje protilátky na boj proti alergénu.

Keď sa potom človek s týmto alergénom znova stretne, organizmus si predchádzajúci kontakt s touto látkou pamätá a produkuje viac protilátok. Preto sa do tela uvoľnia chemické látky vedúce k alergickej reakcii.

Alergické reakcie sa nevyskytujú pri prvom kontakte s alergénom, ale až neskôr.

Je to preto, že v imunitnom systéme organizmu sa musí rozvinúť prvá citlivosť na alergén ešte skôr, ako sa naň stanete alergickými. Inými slovami, Váš imunitný systém musí alergén (napr. peľ) rozoznať a zapamätať si ho. Tento proces sa nazýva senzitizácia.

Typické alergické reakcie zahŕňajú podráždenie a zápal (opuch) organizmu. Medzi možné príznaky patria:

 • upchatý nos,
 • kýchanie,
 • kašeľ,
 • svrbenie v očiach, nose alebo hrdle,
 • slzenie očí,
 • sipenie,
 • dýchavičnosť,
 • ekzém.

Je dôležité mať na pamäti, že tieto príznaky môžu spôsobovať aj iné okolnosti. Preto pokiaľ si nie ste istí, čo Vaše príznaky spôsobuje, poraďte sa s lekárom.

Astma a alergia často kráčajú ruka v ruke. Astma je ochorenie vetiev priedušnice (priedušiek), ktoré vedú vzduch dovnútra a von z pľúc. Existuje niekoľko typov astmy: alergická astma je typ astmy spúšťaný alergiou (napr. peľom alebo spórami plesní).

Pri astmatickom záchvate nastávajú tri procesy, ktoré bránia dýchaniu:

 1. Svaly pľúc sa zmrštia a spôsobia zúženie dýchacích ciest.
 2. Výstelka dýchacích ciest opuchne a zapáli sa.
 3. Nakoniec bunky, ktoré ich obklopujú, produkujú hustejší hlien než zvyčajne.

To bráni pohybu vzduchu do pľúc a z nich a sťažuje dýchanie.

Ak trpíte astmou a Vaše príznaky sa zhoršia, ihneď sa skontaktujte s lekárom.

Astma sa môže rozvinúť, i ak si človek nie je vedomý, že je alergický na peľ, a nelieči sa. Pred začiatkom peľovej sezóny sa alergikom odporúča navštíviť lekára, ktorý môže predpísať antihistaminiká. V prípade alergickej astmy je dôležité aj obmedziť kontakt s alergénom.

Alergénové imunoterapeutické injekcie pomáhajú Vášmu organizmu zvyknúť si na alergény, t. j. látky, ktoré spúšťajú alergickú reakciu. Neliečia alergiu, ale vedú k tomu, že sa Vaše príznaky zlepšia a Vaše alergické reakcie nebudú také časté.

Injekcie na alergiu nazývané aj alergénová imunoterapia môžu byť vo Vašom prípade účinné, ak nemáte dobrú odpoveď na perorálne lieky na alergiu alebo ak máte príznaky viac než tri mesiace v roku.

Alergénová imunoterapia pôsobí na princípe pomalého vystavovania Vášho organizmu alergénu, aby si mohol proti týmto dráždivým látkam vybudovať odolnosť. Postupne sa množstvo alergénu podávaného v každej injekcii zvyšuje, zatiaľ čo čas medzi injekciami sa znižuje, pokiaľ sa Vaše príznaky nezlepšia. Viac informácií o alergénovej imunoterapii získate od svojho lekára.

Veľa závisí od toho, na čo všetko ste alergickí a aké závažné príznaky máte. Všeobecne fungujú alergénové imunoterapeutické injekcie pri alergiách na včelie žihadlo, peľ, prachové roztoče, plesne a zvieracie alergény. Ich účinnosť pri potravinových, liekových alebo latexových alergiách nie je preukázaná.

V prvom rade sa snažte čo najviac vyhýbať alergénom, na ktoré ste citliví.

Pokiaľ trpíte upchatým nosom pri sezónnej alergii (senná nádcha) alebo alergickou nádchou, sú liečivé prípravky Otrivin účinným prostriedkom na úľavu od upchatého nosa. Nepoužívajte ich však dlhšie ako 10 po sebe nasledujúcich dní.

Pokiaľ ste alergickí na peľ, vyhýbajte sa tomuto alergénu. Aby ste ho udržali mimo Vášho domova, môžete používať aj klimatizáciu. V prípade prachových roztočov pokryte matrace a vankúše prachuvzdornými povlakmi. Ak ste alergickí na domáce zvieratá, snažte sa ich nemať v spálni.

Existuje veľa bežných alergénov, medzi ktoré patria:

 • peľ,
 • pleseň,
 • zvieracie alergény,
 • prach,
 • morské plody,
 • vajcia,
 • latex.

Alergickú reakciu môžu spôsobiť aj bodnutie hmyzom, šperky, kozmetika, korenie a ďalšie látky.

U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť alergické reakcie na teplo a chlad, slnečné žiarenie alebo ďalšie spúšťače životného prostredia. Niekedy aj samotné trenie (škrabanie alebo drhnutie kože) môže spôsobiť alergickú reakciu, ako je žihľavka.

U väčšiny ľudí sa alergia prvýkrát objaví v ranom veku alebo detstve. Alergie sú najčastejším chronickým ochorením detí.

Ktorékoľvek dieťa sa môže stať alergickým, avšak deti z rodín, kde sa alergia vyskytuje, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú alergické. Deti môžu zdediť sklon k alergiám po svojich rodičoch, ale len u niektorých z nich sa rozvinie aktívne alergické ochorenie.

Detské alergie sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi, napr.:

 • kožnou vyrážkou (atopická dermatitída alebo ekzém),
 • alergickou nádchou (známou aj ako senná nádcha), sezónnou/celoročnou,
 • potravinovými alergiami,
 • astmou.

Alergická nádcha alebo sezónna alergická senná nádcha, ako sa jej častejšie hovorí, je najbežnejšou detskou alergiou. Spôsobuje výtok z nosa, svrbenie nosa, kýchanie, výtok hlienu z nosovej dutiny do hrtana a upchatie nosa. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas roka.

Ak sa Vaše alergie objavujú v určitých obdobiach roka (sezónne alergie), ste zjavne alergickí na peľ. Na jar spôsobujú alergie zvyčajne peľové stromy. V lete produkujú peľ najviac trávy a podobné rastliny. Na jeseň sú to rastliny ako napr. ambrózia.

Ak príznaky u Vás trvajú celý rok (celoročná alergia), môžete byť alergickí na prachové roztoče, zvieracie alergény alebo plesne. Vo vidieckom prostredí vrcholia plesne obyčajne koncom leta a začiatkom jesene. Môžu však byť vo Vašom okolí po celý rok.

Môžete byť alergickí na viac než jeden alergén a môžete mať sezónnu aj celoročnú alergiu. V skutočnosti sú alergickí ľudia zvyčajne alergickí na viac než jeden spúšťač.

Sennú nádchu zvyčajne spôsobuje peľ, ktorý produkujú trávy, jaseň a lipa malolistá.

Viac peľových a sezónnych alergií môžete očakávať, keď prídete do styku s niektorými z týchto rastlín:

Kvetiny/byliny

Amarant (láskavec), harmanček, chryzantémy, margaréty, zlatobyľ, slnečnica.

Kry/révy

Cyprus, jazmínovec vždyzelený, jalovec, vistéria.

Stromy

Jelša, jaseň (samčí), osika (samčia), buk, breza, javor jaseňolistý (samčí), céder (samčí), topoľ kanadský (samčí), brest, biely orech, červený a strieborný javor (samčí), moruša (samčia), dub, olivovník, palma (samčia), pekan, borovica, topoľ (samčí), javor, vlašský orech, vŕba (samčia).

Trávy

Troskut prstnatý, kostrava, čirok halabský, ometlina štíhla, reznačka laločnatá, mätonoh, psinček veľký, slanomilná tráva, tomka voňavá, timotejka lúčna.

Byliny

Voškovník obyčajný, ambrózia, slanobyľ ruská, palina.

Sklon k rozvoju alergií je často dedičný, čo znamená, že sa môže odovzdávať prostredníctvom génov. Ale to, že Vy alebo Váš partner máte alergiu, nevyhnutne neznamená, že ju určite budú mať Vaše deti.

Alergie si vyberajú svoju daň v mnohých oblastiach života. Únava a vyčerpanosť tvorí veľkú časť. Môžete byť počas dňa často ospalí pre upchaté nosné cesty, ktoré narušujú Váš spánkový vzorec. Toto sa často označuje ako alergický únavový syndróm.

S alergiami môžu súvisieť tri typy bolestí hlavy:

 • bolesti hlavy súvisiace so zápalom dutín,
 • migrény,
 • clusterové bolesti hlavy.

Niektoré typy bolesti hlavy majú alergický podklad, avšak väčšina nie. Skôr ako navštívite alergológa-imunológa, navštívte svojho lekára, aby ste vylúčili ostatné, častejšie príčiny bolestí hlavy.

Sínusitída je infekcia alebo zápal výstelky dutín. Sú to duté priestory v lícach a okolo očí.

Človek má v hlave štyri páry dutín:

 • čelové,
 • čuchové – na každej strane koreňa nosa,
 • čelustné – za lícnymi kosťami,
 • klinové – za očami.

Dutiny vedú do nosovej dutiny a pomáhajú regulovať teplotu a obsah vody vo vzduchu, ktorý prichádza do pľúc. Hlien, ktorý dutiny prirodzene produkujú, zvyčajne odteká malými kanálikmi do nosa.

Sínusitída vzniká, keď sa tieto kanáliky v dôsledku infekcie a zápalu dutín upchajú. Najčastejšie sú postihnuté dutiny za lícnymi kosťami (tie najväčšie). Infekcia dutín prichádza často po prechladnutí a môže spôsobiť bolesť a tlak v oblasti čela, očí a čeľustí, čo sa môže javiť ako bolesť zubov.

Ak pociťujete bolesť a tlak v tvári a máte upchatý nos alebo Vám z neho tečie, je veľmi pravdepodobné, že máte sínusitídu. Bolesť a tlak v tvári sa môžu zvýšiť aj vtedy, keď sa predkloníte alebo pohnete hlavou. Ak máte vážne bolesti dutín alebo hlavy, horúčku a hustý výtok z nosa, poraďte sa s lekárom.

Ďalšie časté príznaky sínusitídy sú:

 • bolesť a citlivosť lícnych dutín,
 • nádcha,
 • upchatý nos,
 • horúčka,
 • bolesti hlavy,
 • zápach z úst,
 • hustý výtok z nosa,
 • kašeľ.

Sínusitídu môžu spôsobovať:

 • vírusy,
 • baktérie,
 • alergie,
 • mechanické prekážky.

A najčastejšou príčinou sú tie isté vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie. Veľa ľudí s nosovou alergiou, ako je napr. alergická nádcha, pravdepodobne bude mať opakovanú alebo dlhotrvajúcu sínusitídu. Nosové polypy, cudzie predmety (zvyčajne u detí), štrukturálne problémy v nose, ako je napr. vybočená nosová priehradka, a ďalšie ochorenia môžu tiež blokovať nosové cesty a zvyšovať riziko rozvoja sínusitídy.

Je niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť pravdepodobnosť, že budete mať sínusitídu:

 • Včasné liečenie upchatého nosa (nosová kongescia) spôsobeného nachladnutím alebo alergiou. To môže pomôcť zabrániť rozvoju bakteriálnej infekcie v dutinách.
 • Vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi, ktorí sú prechladnutí alebo majú inú vírusovú infekciu horných ciest dýchacích. Ak ste v kontakte s ľuďmi, ktorí majú tieto infekcie, umývajte si často ruky, najmä po kontakte s nimi.
 • Vyhýbať sa dymu z cigariet, cigár a fajok doma aj na pracovisku. Dym spôsobuje zápal a dráždi zapálené membrány v nose a dutinách.
 • Pokiaľ máte alergiu, vyhýbajte sa veciam, ktoré u Vás spúšťajú alergické záchvaty. Môžete zvážiť aj konzultáciu s Vašim lekárom o alergénových injekciách (imunoterapia).
 • Nedýchajte suchý vzduch. Zvážte na zvýšenie vlhkosti vzduchu používanie zvlhčovača doma aj v práci.

Všeobecne možno povedať, že to, čo je prevenciou prechladnutia, je aj prevenciou akútnej sínusitídy. Najlepšou radou je viesť zdravý životný štýl. Nefajčite, pravidelne cvičte, doprajte si zdravú stravu bohatú na vitamíny, trávte veľa času na čerstvom vzduchu, dostatočne spite, obmedzte príjem alkoholu a vyhýbajte sa stresu. To posilní Váš imunitný systém a pomôže predchádzať ochoreniam.

V nekomplikovaných prípadoch začnú príznaky sínusitídy odznievať za niekoľko dní. Sínusitída môže byť akútna (náhla) alebo chronická (dlhodobá). Väčšina akútnych vírusových infekcií dutín zvyčajne sama odznie v priebehu 10 až 14 dní.

Pokiaľ však zápal úplne nevymizne a príznaky sínusitídy (ako napr. silná bolesť dutín, hlavy, horúčka a hustý výtok z nosa) sa nezlepšujú, je pravdepodobné, že sa u Vás rozvinula chronická sínusitída, kde môže byť príčinou bakteriálna infekcia a môže byť nutná liečba antibiotikami. Mali by ste sa preto ihneď poradiť s lekárom.

Akútna sínusitída sa zvyčajne vylieči v priebehu jedného až dvoch týždňov. Ak však u Vás príznaky napriek tomu pretrvávajú alebo sa zhoršujú, ihneď sa poraďte s lekárom.

Na kongesciu nosovej sliznice môžete použiť uvoľňujúce prípravky Otrivin vo forme nosových kvapiek a nosových sprejov, ktoré pomáhajú uvoľňovať nosovej dutiny pri príznakoch sínusitídy.

Antibiotiká na vírusové infekcie nepôsobia, takže na sínusitídu vírusového pôvodu nebudú pôsobiť. Bakteriálnu sínusitídu je však možné liečiť antibiotikami. O niekoľko dní sa budete pravdepodobne cítiť lepšie, ale niektoré príznaky môžu trvať aj niekoľko týždňov. Ak máte chronickú sínusitídu, budete pravdepodobne musieť užívať lieky dlhší čas.

Lieky najčastejšie používané na liečbu sínusitídy sú kombinácie zahŕňajúce:

 • dekongestíva, ktoré znižujú dilatáciu malých ciev a opuch nosovej sliznice,
 • analgetiká, napr. paracetamol, na úľavu od bolesti a horúčky,
 • mukolytiká, ktoré riedia hlien,
 • kortikosteroidy, ktoré zmierňujú zápal nosových ciest. Niektoré kortikosteroidy sa používajú vo forme nosového spreja, napr. pri alergiách.
 • antibiotiká, ako je napr. amoxicilín, ktoré ničia baktérie,

Najlepšie je zdržiavať sa v teple a vyhýbať sa namáhavým činnostiam. Na zmiernenie príznakov môžete robiť niekoľko vecí aj doma:

 • piť veľa tekutín,
 • vyhýbať sa zafajčeným priestorom,
 • prikladať si niekoľkokrát denne na 5 až 10 minút teplý, vlhký uterák alebo gélový vankúšik na tvár,
 • dýchať teplý, vlhký vzduch z parného zvlhčovača, teplého kúpeľa alebo umývadla s horúcou vodou,
 • používajte nosové kvapky na báze morskej vody na udržanie vlhkých nosových ciest a soľné nosové výplachy, aby Vaše nosové cesty zostali priechodné.

Pokiaľ príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, napr. bolesť dutín, hlavy, horúčka a hustý nosový výtok, ihneď sa poraďte s lekárom.

Vírusové infekcie, ktoré spôsobujú sínusitídu, môžu byť nákazlivé. Je dôležité si uvedomiť, že väčšina vírusových infekcií horných ciest dýchacích (prechladnutie) spôsobuje upchatie nosa, ktoré môže postihnúť aj dutiny. Pokiaľ vírusová infekcia dutín trvá oveľa dlhšie, ako je normálna dĺžka prechladnutia, môžete mať vírusovú sínusitídu. Tieto vírusy sú vysoko nákazlivé a je veľká pravdepodobnosť, že spôsobia prechladnutie alebo sínusitídu u ďalších osôb, ktoré s nimi prídu do kontaktu.

Bakteriálna sínusitída sa najčastejšie vyskytuje ako komplikácia vírusového prechladnutia. Baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú v nose a hrdle, využijú vírusovú infekciu na inváziu do zapálených dutín. Tieto baktérie spôsobujúce sínusitídu sa môžu prenášať z jedného človeka na druhého, ale nespôsobia infekciu, ak na to nemajú správne podmienky. Na rozdiel od vírusov spôsobujúcich prechladnutie sa infekcia u väčšiny ľudí, ktorí prídu do kontaktu s človekom trpiacim na sínusitídu, nerozvinie, aj keď sú vystavení baktériám.

Pri používaní podľa príbalovej informácie nebola závislosť na Otrivin hlásená. Rovnako ako iné lieky, ktoré znižujú prekrvenie sliznice, by však Otrivin nemal byť používaný dlhšie ako 10 po sebe nasledujúcich dní. Ak problém pretrváva, konzultujte svojho lekára. Dlhodobé alebo nadmerné používanie môže spôsobiť opätovné upchatie nosa alebo jeho zhoršenie. Účinná látka liekov Otrivin (xylometazolín) sa predáva v Európe už viac než 50 rokov a použilo ju už viac než 660 miliónov ľudí. Pred použitím Otrivinu si vždy pozorne prečítajte príbalovú informáciu a dodržiavajte pokyny na dávkovanie, frekvenciu užívania a trvanie liečby.

Otrivin nie je kontraindikovaný na použitie v kombinácii s antihistaminikami.

Prípravky Otrivin, ktoré obsahujú 0,1 % xylometazolín, nesmú užívať deti mladšie ako 12 rokov. U mladších detí je indikovaný Otrivin 0,05 % s xylometazolínom.

Otrivin 0,05 % detské nosové kvapky je určený pre deti od 1 do 11 rokov pod dohľadom dospelých. Nepoužívajte ho u detí mladších ako 1 rok.

Prípravky Otrivin sa voľne predávajú len v lekárňach.

Je niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť pravdepodobnosť, že budete mať sínusitídu:

 • Včasné liečenie upchatého nosa (nosová kongescia) spôsobeného prechladnutím alebo alergiou. To môže pomôcť zabrániť rozvoju bakteriálnej infekcie v dutinách.
 • Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi, ktorí sú prechladnutí alebo majú inú vírusovú infekciu horných ciest dýchacích. Ak ste v kontakte s ľuďmi, ktorí majú tieto infekcie, často si umývajte ruky, najmä po kontakte s nimi.
 • Vyhýbajte sa dymu z cigariet, cigár a fajok doma aj na pracovisku. Dym spôsobuje zápal a dráždi zapálené membrány v nose a dutinách.
 • Ak máte alergiu, vyhýbajte sa veciam, ktoré u Vás spúšťajú alergické záchvaty. Môžete zvážiť aj konzultáciu s Vaším lekárom o alergénových injekciách (alergénová imunoterapia).
 • Nedýchajte suchý vzduch. Zvážte používanie zvlhčovača doma aj v práci, aby sa zvýšila vlhkosť vzduchu.

Všeobecne možno povedať, že to, čo je prevenciou prechladnutia, je aj prevenciou akútnej sínusitídy. Najlepšou radou je viesť zdravý životný štýl. Nefajčite, pravidelne cvičte, doprajte si zdravú stravu bohatú na vitamíny, trávte veľa času na čerstvom vzduchu, dostatočne spite, obmedzte príjem alkoholu a vyhýbajte sa stresu. To posilní Váš imunitný systém a pomôže predchádzať ochoreniam.

Akútna sínusitída sa zvyčajne vylieči v priebehu jedného až dvoch týždňov. Ak však u Vás príznaky napriek tomu pretrvávajú alebo sa zhoršujú, poraďte sa s lekárom.